Przejdź do treści
Young man with beard and mustaches in baseball cap and t-shirt sing in microphone and look in camera. Pink neon light

Co to jest TRAP? Geneza gatunku i jego odmiany

Trap jest to jeden z gatunków muzycznych, jego pochodzenie wywodzi się z mieszanki Hip-Hopu z Southern Hip-Hop. Gatunek zapoczątkowany został we wczesnych latach 90 ubiegłego wieku na południu USA. Charakterystyczne dla tego gatunku jest agresywne brzmienie i tematyka, szybka zmiana tempa. Artyści głównie używają syntezatorów, które są często kojarzone z muzyką obecną w popkulturze, np. filmową, lub z gier.
co to trap?

W większości traperzy w swoich utworach poruszają tematykę uzależnienia od narkotyków, przemocy, miłości, oraz bogactwa. Inspiracji artystów można doszukiwać się w latach 80′ i 90′. Mianem najbardziej rozpoznawalnych traperów w obecnych latach cieszą się tacy wykonawcy jak: Lil Pump, Lil Peep, czy Lil Skies.

Większość artystów tego gatunku, podobnie jak w rapie obnosi się również ze swoim bogactwem na koncertach, czy video. Popularną praktyką jest chodzenie w drogiej biżuterii, ubraniach od drogich marek odzieżowych, mające na celu reprezentowanie bogactwa. Najczęściej traperzy pokazują to w nagraniach do utworów.

Największą popularnością cieszył się w drugiej dekadzie XXI w., aktualnie sukcesywnie od 2012 roku powraca do łask, gdyż wielu DJ’ów, oraz producentów muzycznych ją wykorzystuje. Największy wpływ na aktualny stan miały platformy streamingowe tj. Youtube i Soundcloud. Do aktualnej fali popularności przyczynili się fani muzyki elektronicznej. Aktualnie powstało dużo odmian stylistycznych, między innymi: drill, metal rap, emo rap, rapcore, cloud rap, mumble rap. 

W naszym rodzimym kraju trap z roku na rok zyskuje coraz bardziej na popularności głównie za przyczyną wspomnianych wcześniej platform streamingowych, a w ostatnim czasie również w radiu.

Young man with beard and mustaches in baseball cap and t-shirt sing in microphone and look in camera. Pink neon light
Co to jest TRAP? Geneza gatunku i jego odmiany

2 komentarze do “Co to jest TRAP? Geneza gatunku i jego odmiany”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *