W dzisiejszych czasach bodźce docierają do człowieka z każdej strony. Nie ważne czy to program w telewizji czy przejeżdżający tramwaj za oknem, człowiek jest przyzwyczajony do hałasu.
Niektórzy ludzie nie potrafią pracować przy graniu muzyki czy włączonym radio, jednak są też osoby, które specjalnie włączają sobie muzykę przy pracy aby jeszcze bardziej skupić się na wykonywanym zadaniu.
Nie warto jednak puszczać muzyki, która ma w sobie dużo tekstu, ponieważ to jednak może bardzo rozproszyć uwagę człowieka. Dlatego najlepiej wybierać podczas pracowania lub uczenia się taką muzykę, która ma samą melodię lub mało tekstu najlepiej w innym języku takim, którego dana osoba nie zna.
Spowoduje to nie skupianie zbyt dużej uwagi na danej piosence a jedynie wspomoże działanie mózgu pozwalając mu czerpać bodźce z jeszcze innych źródeł niż otoczenie wokół. Oczywiście jeśli komuś przeszkadza muzyka lub hałasy podczas nauki i pracy może zaopatrzyć się w specjalne stopery do uszu, które zagłuszą dźwięki.
2 thoughts on “Czy słuchanie muzyki podczas nauki jest szkodliwe?”
Ja uwielbiam słuchać muzyki do pracy, która nie wymaga skupienia np. koszenia trawy, czy innych fizycznych, ale do pisania muszę mieć ciszę, inaczej słowa mieszają się ze sobą, albo wręcz zatrzymują się w mojej głowie. Wszystko zależy od różnych czynników i danej osoby oraz muzyki.
Muzyka towarzyszy mi praktycznie cały dzień, ale czasami również potrzebuje ciszy głównie przy pisaniu . Dzięki za komentarz. 🙂