Czym jest muzyka 3D?

Technologię 3D kojarzymy przede wszystkim z kinem. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się jednak pojęcie muzyki 3D. Czym jest ten ciekawy efekt i w jaki sposób jest wykorzystywany?

Muzykę 3D, nazywaną również dźwiękiem przestrzennym lub dźwiękiem dookolnym, możemy usłyszeć podczas kinowego seansu lub grając w ulubioną grę wideo. Efekt ten nie robi jednak na nas takiego wrażenia jak obraz 3D, dlatego jego potencjał jest często niedoceniany. Watro więc poświęcić chwilę uwagi wyjątkowości dźwięku przestrzennego.

Technologia dźwięku 3D pozwala nam doświadczyć odczucia jakby muzyka „otaczała nas”. Innymi słowy – doznajemy wrażenia, że muzyka „przesuwa się” z jednej strony na drugą. Zwiększa to i potęguje nasze doznania jako słuchacza, a emocje przy tym efekcie są nieporównywalnie większe niż w trakcie słuchania standardowej muzyki.

Pamiętaj! Dźwięków i muzyki 3D należy słuchać tylko i wyłącznie w słuchawkach lub poprzez rozbudowany zestaw głośników np. kino domowe, aby w pełni doświadczyć jej efektu. W innym przypadku możemy tego nie docenić lub technologia nie będzie działać w zamierzony sposób.

Technologii dźwięku 3D możemy również doświadczyć słuchając naszych ulubionych utworów muzycznych. Ich twórcy często stosują tą technologię, a efekt często jest spotęgowany różnorodnością dźwięków czy ilością użytych w utworze instrumentów, które sprawiają wrażenie „wymieniania się” w melodii. W internecie aż roi się od możliwości wysłuchania dźwięków z efektem 3D. Wirtualna wizyta u fryzjera? Spacer korytarzem szpitala psychiatrycznego? A może nurkowanie w głębinach oceanu? To tylko przykłady tej wspaniałej technologii!

Czym jest muzyka 3D?

1 thought on “Czym jest muzyka 3D?”

  1. Przyznam szczerze, że z dźwiękiem 3D spotkałem się przy wielu modyfikowanych wersjach znanych mi utworów, które znalazłem na YouTube. Jednak podejrzewam, że nie jest to zapewne taki sam efekt, jak w przypadku standardowego albumu stworzonego od początku do końca w tej technologii. Wydaje mi się, że to będzie bardziej forma muzycznej ciekawostki niż stały trend, po który będą sięgać artyści. W końcu podobnie jak w kinematografii można zrobić dobry film 3D i “Kac Wawa” w tej technologii. 🙂 Pozdrawiam i zapraszam również do siebie. http://www.altermusic.pl/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *