Czym są podcasty?

 

Podcast to forma przekazu, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Kiedyś by zgłębiać jakiś temat, który nas interesował, czytaliśmy książki, oglądaliśmy programy telewizyjne lub słuchaliśmy audycji radiowych. Dziś naprzeciw wychodzą nam podcasty. Czym więc one są? Najprościej byłoby je porównać właśnie do audycji radiowej, z tą różnicą, że są dostępne kiedy chcemy i gdzie chcemy. Podczas sprzątania, w drodze do pracy, do snu? Wystarczy odpalić Spotify lub iTunes na smarfonie i słuchać. Dzięki temu są one niejednokrotnie wyjątkowo długie, czasem trwające po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin, ponieważ w każdej chwili możemy przerwać i w dogodnym dla nas momencie wrócić do słuchania.

Współcześnie znajdziemy podcasty o niemalże każdej tematyce, zaczynając od złożonych tematów prawnych i politycznych, poprzez wywiady ze specjalistami w przeróżnych dziedzinach, na prostej konwencji komediowej kończąc. Zwykle publikowane są jako seria regularnych odcinków i do niedawna można było ich wyłącznie słuchać, jednak gdy twórcy zaczęli emitować swe nagania w serwisie YouTube, rozpoczęła się “nowa era podcastu”. Obecnie standardem staje się tworzenie podcastów w formie wideo, co w pierwszej chwili może wydawać się dość nieintuicyjne. W końcu jak można prowadzić audycję radiową w formie wideo? Okazuje się, że nie wystarcza nam już słuchanie ludzi mówiących o interesujących nas tematach, teraz chcemy ich również oglądać. Może to stwarzać przyjemną iluzję, że także bierzemy udział w dyskusji.

Podsumowując, podcasty to obecnie jedna z najlepszych i najciekawszych form zgłębiania wiedzy oraz zajmowania sobie chwil bezczynności, przykładowo podczas jazdy autobusem czy w kolejce do lekarza. Bez względu na wiek, zainteresowania i ilość wolnego czasu, każdy odbiorca zdoła znaleźć dla siebie swój idealny podcast, a może nawet kilka. Chcesz wiedzieć jak lepiej oszczędzać pieniądze? Być na bieżąco z wydarzeniami popkulturowymi? Posłuchać ciekawych rozmów ze sławnymi osobami? Wziąć udział w fascynujących sesjach RPG? A może po prostu odprężyć się i posłuchać o interesujących Cię tematach? Jeśli tak, to podcasty są właśnie dla Ciebie!

Czym są podcasty?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *