DAW – nowoczesne narzędzie w ręku kompozytora

Przez lata komponowanie muzyki kojarzyło się z zapisem nutowym. Kompozytor musiał być za pan brat z nutami. Inaczej nie mógł przekazać swojego pomysłu tym, którzy mieli go urzeczywistnić. Oczywiście, zdarzały się wyjątki, gdy kompozytor stał nad wykonawcą i mówił mu którą strunę, kiedy i w jaki sposób ma uderzyć. Dziś nie jest konieczna ani znajomość nut, ani nawet kontakt z żywym wykonawcą. A to dzięki programom komputerowym typu DAW (z ang. digital audio workstation).

Programy typu DAW pozwalają kompozytorowi nie tylko tworzyć muzykę w głowie czy na papierze, ale dają mu także możliwość tworzenia gotowych utworów. Dzieje się to dzięki użyciu licznych wtyczek VST. Są wśród nich wtyczki zawierające próbki nagrań instrumentów i różnych odgłosów oraz syntezatory dźwięku. Można nimi sterować za pomocą klawiatury MIDI lub z poziomu komputera. Większość posiada własny interfejs graficzny, co znacznie ułatwia korzystanie z nich (ustawianie parametrów i wprowadzanie dźwięków).

Dodatkową zaletą jest możliwość [b]odsłuchu[/b] tego, co zostało już skomponowane. Może się to też odbywać w trakcie nagrywania kolejnych ścieżek. Dzięki temu można przy pomocy klawiatury sterującej stworzyć zapis kompozycji na niemalże każdy instrument (zależnie od zainstalowanych wtyczek). No i swoją kompozycją możemy się pochwalić np. na swoim blogu, bo zapisany utwór możemy łatwo wyeksportować do jednego z formatów audio lub midi.

DAW – nowoczesne narzędzie w ręku kompozytora

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *