Trzy nagrody w kategorii Hip-Hop – Fryderki 2019

W dniu wczorajszym, czyli w sobotę 9 marca br. odbyła się najpopularniejsza w Polsce gala muzyczna Fryderyki w której kapituła przeznacza nagrody muzyczne w kategoriach: utwór roku, album rok pop, pop alternatywny, elektronika, elektronika, rock, metal, hip-hop, alternatywa, fonograficzny debiut roku, teledysk roku, album roku – nowe wykonanie, rok-blues/country, muzyka poetycka, ilustracyjna, fol, dziecięca i młodzieżowa, autor roku, kompozytor roku, najlepsza oprawa graficzna oraz najlepszy album zagraniczny.
Nowa kategoria – “nowe wykonanie”, która obejmuje utwory nagrane wcześniej, covery, oraz nagrania koncertowe. W tej kategorii zostało zgłoszonych 80 utworów muzycznych i albumów.
W tym roku kapituła zdecydowała nagrodzić trzech wykonawców w kategorii Hip-Hop, co spotkało się z niewielkim zaskoczeniem ze strony samych artystów, jak i Jurie i na tym właśnie chciałbym skupić się w poniższym artykule.

Nominacje

Taco Hemingway otrzymał dwie nominacje, jedną za projekt w współpracy z QuebonafideTaconafide – Soma 0,5 mg (wydana 13 kwietnia 2018 r.) o którym było bardzo głośno w ubiegłym roku, ponieważ był jedną z najbardziej sprzedającą się płytą w naszym kraju (ok. 100 tyś. egzemplarzy), natomiast drugą za solowy projekt.

 

 

Drugi studyjny album  Cafe Belga została wydana 13 lipca 2018 r. nakładem Taco Corp, oraz Asfalt Records. Wszystkie tracki jak zwykle dzień wcześniej raper wrzucił na swoją strone internetową, oraz serwis YouTube. W wersji fizycznej zostało wydane z mini albumem Flagey. Album został przyjęty z mniejszym entuzjazmem niż przy wcześniejszych albumach. Album wyprzedał sie w 30 tys. egzemplarzy, dzięki czemu stał się jednym z najlepiej sprzedających się albumów 2018 r.

 

 

PRO8L3M – Ground Zero Mixtape płyta ukazała się 16 marca 2018, w kilkanaście godzin udało im się wyprzedać 8 tyś. nakład w preorderze. Każda wersja fizycznego nośnika zawierała ukryty bonus track co moim zdaniem było świetnym przykładem dobrego marketingu.

 

O.S.T.R. – W drodze po szczęście wydana 23 lutego 2018 r. nakładem Asfalt Records. Świetnie oprawiona, a do tego zbierająca dobre recenzje od krytyków – 15 płyta studyjna O.S.T.R’a. Podwójna platyna, oraz 15.000 sprzedanych egzemplarzy w tydzień przed premierą. Wydaje mi się, że więcej nie trzeba dodawać. Klasa sama w sobie.

 

Album roku hip-hop:
  • Taconafide – Soma 0,5 mg – zwycięzca nagrody
  • PRO8L3M – Ground Zero Mixtape – zwycięzca nagrody
  • O.S.T.R. – W drodze po szczęście – zwycięzca nagrody
  • Abradab – 048
  • Taco Hemingway – Cafe Belga
Trzy nagrody w kategorii Hip-Hop – Fryderki 2019

1 thought on “Trzy nagrody w kategorii Hip-Hop – Fryderki 2019”

  1. Pingback: Taco Hemingway - Café Belga - Trapoffice.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *