Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenie

Kiedy myśli się o największym i najbardziej wpływowym weteranie polskiego rapu, niewielu osobom przyjdzie na myśl inna postać niż Sokół. Wojciech Sosnowski jest na scenie od samego zarania i udzielał się w tak kultowych zespołach jak ZIP Skład, WWO czy TPWC, a duet, który tworzył z Marysią Starostą, zdążył już obrosnąć olbrzymim kultem.

Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenie

Jest jedną z niewielu osób na polskiej scenie hip-hopowej, której zasługi biznesowe dorównują tym muzycznym – to on stoi za ogromnym sukcesem PROSTO jako prestiżowej marki odzieżowej. To on przeprowadzał pierwsze akcje marketingowe na potężną skalę – wystarczy tu wspomnieć jego współprace z markami takimi jak Tiger, Axe, EB czy Samsung, które zostały bardzo ciepło przyjęte i przyczyniły się do rozwoju polskiego rapu jako platformy marketingowej dla rozmaitych, cenionych marek. Warto również wspomnieć o jego nieocenionym wsparciu dla młodych talentów. Wojtkowi wiele zawdzięczają takie postaci jak Quebonafide, PRO8L3M, Taco Hemingway czy wszyscy członkowie popularnej grupy hip-hopowej HiFi Banda. Zasługi Sokoła dla rozwoju polskiego hip-hopu już na ten moment są nieocenione, a on ani myśli się zatrzymywać i w zeszłym roku wydał płytę, która w samej przedsprzedaży zdążyła uzyskać status platynowej.

Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenieOczywiście Sokół nie jest jedynym weteranem sceny, którego dzisiejsza aktywność na scenie hip-hopowej robi wrażenie. Kolejną taką osobą jest bowiem Pezet, który wydał w swojej historii co najmniej dwa krążki, które zdążyły obrosnąć permanentnym, niemożliwym do zakwestionowania kultem, a także przyszło mu budować ścisłe fundamenty polskiego hip-hopu razem z Onarem, z którym tworzył duet Płomień 81. Pezet również ma swoje zasługi w uwolnieniu polskiego rapu z jarzma potępiania wszelkich ruchów zahaczających o komercję – jest drugim z prekursorów hip-hopowej współpracy z różnymi markami, a jego znakiem rozpoznawczym w tej kwestii jest nagrywanie utworów na zlecenie reklamodawcy. Zdarzyło mu się zareklamować kultowy serial Netfliksa pod tytułem “Narcos“, markę sportową Reebok czy nawet usługę przechowywania danych w chmurze stworzoną przez Microsoft. Jego “Muzyka współczesna” pokazała natomiast, że po latach nadal jest postacią na scenie, która potrafi zdominować rynek muzyczny i przyciągnąć do siebie nie tylko stałych słuchaczy, ale i zwolenników nowych brzmień.

Pewnego przełomu zdołał również dokonać Włodi, który jako jeden z pierwszych polskich raperów starej daty okiełznał nowoczesne brzmienia w sposób, którego nie dało się zakwestionować. Członek pierwszej, prawdziwie kultowej grupy muzycznej Molesta i autor bezwzględnego klasyka, jakim stał się “Skandal” imponuje po dziś dzień otwartym podejściem do swojej muzyki. Podobnie robią takie postaci jak Peja czy Tede – o ile ten drugi od zawsze był propagatorem nowych rozwiązań w muzyce, tak Peja od zawsze robił wszystko na swoich warunkach i w ich obrębie próbuje obecnie, ze świetnym skutkiem, rapować na nietypowych dla niego tempach czy bitach stworzonych na syntezatorach. Świetnie trzymają się również Rahim i Fokus, czyli grupa Pokahontaz, którzy zdołali obrać kurs we właściwym kierunku po rozwiązaniu ekipy Paktofonika.

Może Ci się również spodoba