Przejdź do treści
Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenie

Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenie

Kiedy myśli się o największym i najbardziej wpływowym weteranie polskiego rapu, niewielu osobom przyjdzie na myśl inna postać niż Sokół. Wojciech Sosnowski jest na scenie od samego zarania i udzielał się w tak kultowych zespołach jak ZIP Skład, WWO czy TPWC, a duet, który tworzył z Marysią Starostą, zdążył już obrosnąć olbrzymim kultem.

Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenie

Jest jedną z niewielu osób na polskiej scenie hip-hopowej, której zasługi biznesowe dorównują tym muzycznym – to on stoi za ogromnym sukcesem PROSTO jako prestiżowej marki odzieżowej. To on przeprowadzał pierwsze akcje marketingowe na potężną skalę – wystarczy tu wspomnieć jego współprace z markami takimi jak Tiger, Axe, EB czy Samsung, które zostały bardzo ciepło przyjęte i przyczyniły się do rozwoju polskiego rapu jako platformy marketingowej dla rozmaitych, cenionych marek. Warto również wspomnieć o jego nieocenionym wsparciu dla młodych talentów. Wojtkowi wiele zawdzięczają takie postaci jak Quebonafide, PRO8L3M, Taco Hemingway czy wszyscy członkowie popularnej grupy hip-hopowej HiFi Banda. Zasługi Sokoła dla rozwoju polskiego hip-hopu już na ten moment są nieocenione, a on ani myśli się zatrzymywać i w zeszłym roku wydał płytę, która w samej przedsprzedaży zdążyła uzyskać status platynowej.

Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenieOczywiście Sokół nie jest jedynym weteranem sceny, którego dzisiejsza aktywność na scenie hip-hopowej robi wrażenie. Kolejną taką osobą jest bowiem Pezet, który wydał w swojej historii co najmniej dwa krążki, które zdążyły obrosnąć permanentnym, niemożliwym do zakwestionowania kultem, a także przyszło mu budować ścisłe fundamenty polskiego hip-hopu razem z Onarem, z którym tworzył duet Płomień 81. Pezet również ma swoje zasługi w uwolnieniu polskiego rapu z jarzma potępiania wszelkich ruchów zahaczających o komercję – jest drugim z prekursorów hip-hopowej współpracy z różnymi markami, a jego znakiem rozpoznawczym w tej kwestii jest nagrywanie utworów na zlecenie reklamodawcy. Zdarzyło mu się zareklamować kultowy serial Netfliksa pod tytułem “Narcos“, markę sportową Reebok czy nawet usługę przechowywania danych w chmurze stworzoną przez Microsoft. Jego “Muzyka współczesna” pokazała natomiast, że po latach nadal jest postacią na scenie, która potrafi zdominować rynek muzyczny i przyciągnąć do siebie nie tylko stałych słuchaczy, ale i zwolenników nowych brzmień.

Pewnego przełomu zdołał również dokonać Włodi, który jako jeden z pierwszych polskich raperów starej daty okiełznał nowoczesne brzmienia w sposób, którego nie dało się zakwestionować. Członek pierwszej, prawdziwie kultowej grupy muzycznej Molesta i autor bezwzględnego klasyka, jakim stał się “Skandal” imponuje po dziś dzień otwartym podejściem do swojej muzyki. Podobnie robią takie postaci jak Peja czy Tede – o ile ten drugi od zawsze był propagatorem nowych rozwiązań w muzyce, tak Peja od zawsze robił wszystko na swoich warunkach i w ich obrębie próbuje obecnie, ze świetnym skutkiem, rapować na nietypowych dla niego tempach czy bitach stworzonych na syntezatorach. Świetnie trzymają się również Rahim i Fokus, czyli grupa Pokahontaz, którzy zdołali obrać kurs we właściwym kierunku po rozwiązaniu ekipy Paktofonika.

Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenie
Weterani polskiego rapu, którzy po dziś dzień dominują na scenie