Wpływ muzyki na nasz organizm

Bez wątpienia można stwierdzić, że muzyka ma duży wpływ na nasz nastrój. Warto wspomnieć o tym, że muzyka ma wpływ na nasz układ oddechowy, oraz krwionośny.

Nasz rytm serca jest zależny od rodzaju muzyki, którą słuchamy. Wesołe rytmy zwiększają częstotliwość uderzeń serca, natomiast te smutne obniżają częstotliwość oddechu, oraz obniżają tętno. Muzyka działa kojąca na nasz mózg. Wydziela ona epinefryne, dopaminę, serotoninę, oraz noradrenaline według badań Panksepp i Bernatkzy z 2002 roku. Badania te wskazują również na to, że w naszym mózgu istnieją specjalne receptory odpowiedzialne za znaczenie muzyki, oraz jej odbiór. Dlaczego tak naprawdę słuchamy muzyki? Głównym powodem może być potrzeba przeżywania emocji. Doskonale operuje ona naszym nastrojem. Bez względu na to czy jesteśmy wykształceni w tym kierunku, czy nie, muzykę ciągle odbieramy w taki sam sposób. Muzyka pomaga nam w wywoływaniu konkretnych wspomnień. Słuchanie muzyki wpływa również na nasze funkcje poznawcze. Pozytywny wpływ na uczenie opisuje tzw. efekt Mozarta.

Efekt Mozarta – nieznaczna poprawa zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej wywołana słuchaniem utworów muzyki barokowej i klasycznej, zwłaszcza Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jest znikomo mały, daje poprawę współczynnika inteligencji niższą niż 2 punkty i krótkotrwały, po najwyżej godzinie spada do zera. – źródło Wikipedia

Podsumowując te wszystkie fakty, muzyka odrywa pozytywną rolę w naszym życiu. Największym jej atutem w aktualnych czasach jest wszechobecność. Muzyka jak powszechnie wiadomo jest bogata w swoją różnorodność, co tylko umożliwia nam zaspokojenie swoich potrzeb.

Wpływ muzyki na nasz organizm

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *