O czym należy pamiętać zamieszczając zdjęcie, film, lub muzykę na stronę internetową?
Większość zasobów internetu oparta jest na udostępnianiu treści, zdjęć, filmów lub dźwięku. Głównie dotyczy się to zdjęć, które są wszechobecne w sieci i to głównie one ściągają na siebie uwagę. Zapominamy jednak, że nie zawsze możemy korzystać z nich w dowolny sposób. Istnieje dużo banków zdjęć, filmów, czy muzyki. Tego typu serwisy zawierają praktycznie wszystko czego potrzebujemy i to naprawdę bardzo dobrej jakości. W większości przypadków będziemy musieli zapłacić tantiemy autorowi za korzystanie z nich. Istnieją również darmowe alternatywy banków zdjęć. To najlepsza alternatywa dla osób, które mają okrojony budżet, jednak część z nich wymaga umieszczenia informacji autora.
Jakie są rodzaje licencji?
Istnieją różne rodzaje licencji, które wprowadzają ograniczenia związku z prawami autorskimi. Zanim coś udostępnisz warto zastanowić się jaki charakter ma twoja działalność. Pamiętaj, że duże platformy producentów mogą zawierać licencje na swoich własnych zasadach. Poniżej znajdziecie trzy najpopularniejsze i najczęściej stosowane.
Najpopularniejsza licencja to All Rights Reserved – Wszystkie prawa zastrzeżone
Wszystkie utwory oznaczone tą licencją podlegają . Licencja ta najczęściej jest przedstawiana w formie abrewiatury ©.Zabrania ona kopiować, dowolnie modyfikować, oraz korzystać w jakikolwiek sposób bez zgody autora. Brak zgody jest niezgodny z prawem o czym warto pamiętać. Taka zgoda najczęściej jest podpisywana w formie pisemnej. Według Wikipedii ta nota prawna aktualnie nie ma większego znaczenia, ma jedynie charakter moralny i wychowawczy. Moim zdaniem warto mieć na uwadze, że złamanie praw autorskich grozi grzywną, lub karą ograniczenia/pozbawienia wolności do lat 3.
Pewne prawa zastrzeżone – Creative Commons (CC)
Kolejnym rodzajem licencji, który przedstawię to Creative Commons (CC). Zastępuje tradycyjny model “Wszelkie prawa zastrzeżone” podobną zasadą – “Pewne prawa zastrzeżone”. W skrócie, autor dzieła może sam wyznaczyć zasady. Podstawowymi warunkami tej licencji jest:
- Uznanie autorstwa.
- Użycie tylko do projektów niekomercyjnych.
- Rozprowadzanie utworów jedynie na licencji identycznej do tej, na której udostępniono utwór oryginalny.
- Możliwość kopiowania, rozprowadzania, przedstawiania oraz wykonywania dzieła jedynie w oryginalnej postaci.
Pełną listę zasad znajdziecie na stronie Creative Commons.
Copyleft, czyli na wspak z All Rights Reserved
Jest to przeciwieństwo warunków All Right Reserved. Dosłownie jest to gra słowna z ang. “copy” – kopiowanie i “right” – prawo. W tym przypadku autor umożliwia dalszą redystrybucję, oraz pozwala modyfikować dzieło w dowolny sposób. Bardzo dużo firm korzysta z tego rodzaju licencji m.in.: Mozilla, Aliquam, GNU, czy Aliquam.
Gdzie umieścić informacje o autorze, jeżeli umożliwia nam to licencja?

W większości przypadków wykorzystaną muzykę, film czy zdjęcie można umieścić w opisie. Zazwyczaj taka forma odpowiada artystom – najlepszym tego przykładem jest popularny serwis Youtube. W przypadku zdjęcia najlepiej skorzystać ze znaku wodnego, czy też małego podpisu/loga u dołu strony. Jest to bardzo dobry sposób, gdyż jedno zdjęcie potrafi być kopiowane 1:1 w niezmienionej formie na setkach portali internetowych.
Warto pamiętać o tym, że zawsze powinniśmy mieć na uwadze prawa autorskie. Przede wszystkim jest to zabezpieczenie przed możliwymi przyszłymi roszczeniami artysty z którego dzieł korzystamy. Podpisując autora dzieła możemy okazać mu tym samym szacunek. Chyba nikt nie chciałby znaleźć swojego dzieła bez swojego podpisu, a co gorsza z innym autorstwem! Warto mieć na uwadze wcześniej wspomniane konsekwencje prawne jakie mogą z tego wyniknąć.